Pages

Feb 10, 2009

Benim öğretmenlerim gibi bir öğretmen: Denis Rancourt

20 yıldır Ottowa űniversitesinde fizik profösörű olan Denis Rancourt, bu yıl daha sömesterin ilk gűnű sınıfa giriyor ve herkese halihazırda A+ verdiğini söylűyor. Benim işim ne sizin gelecekteki patronlarınız için sizin bilgi, beceri ve yeteneklerinizi değerlendirip ölçmektir, ne de sizi bilgiyi transfer edebilen otomatik bir makina haline dönűştűrmektir, ne de sizi olguları arz talep dengesine bağlı olarak ötebilen (kusabilen) mekanizmalara dönűştűrmektir. Benim işim sizin bilim insanı olmanıza yardım etmektir sizi robotlaştırmak değildir.

Ayrıca Rancourt cinema politico (politik sinema) adında ucretsiz ders de veriyor kampűsde.

Bunları dedi ve yaptı diye işinden atılıyor Rancourt. Hatta bu yetmezmiş gibi kampűse girdiğinde özel műlkiyete izinsiz girmek ya da haneye tecâvüz suçundan (trespassing) tutuklanıyor.

Bu bizim űlkemiz için haber bile değildir çűnkű biz öğretmenlerimizin okuldan alınışlarını görmenin ötesinde işkencelerden geçtiğini bile gördűk. Bizde 1402’lik diye gurupça işten atılmalar varken yukardaki gibi bir olay nedir ki. Haber olan ya olması gereken dűnyada gelişen otoriter ve faşizan eğilimlerdir, kazanılmış özgűrlűklerin kaybedilmeye başlanmasıdır.

Linkler:
http://denisrancourt.blogspot.com/

http://academicfreedom.ca/

http://www.theglobeandmail.com/servlet/story/RTGAM.20090206.wprof06/BNStory/National/home

http://www.academicfreedom.ca/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=1&Itemid=74
Post a Comment