Pages

Jul 30, 2008

Dünya Kapitalizmleri

Birileri çok őnceleri gőndermiş. Sevimli geldiler. Ara ara şu kőtü çevirimle çevirip yayınlayayım dedim.

Geleneksel Kapitalizm: Iki tane ineğiniz vardir. Birini satar ve yerine bir boğa alırsınız. Boğayı kullanarak sürünüzün sayısını çoğaltır gelirinizi katlarsınız. Emekli olur gelirinizle gül gibi yaşarsınız. Irgatlarınız hala size çalışırlar.

Amerikan Kapitalizmi: Iki tane ineğiniz vardir. Birini satarsınız ve diğerini dőrt ineğin vermesi gereken sütü vermeye zorlarsınız. Inek őldüğünde de şaşırırsınız.

Fransız Kapitalizmi: Iki tane ineğiniz vardir. Greve gider 3 inek istersiniz.

Japon Kapitalizmi: Iki tane ineğiniz vardir. Bunları yeniden dizayn edersiniz sonra da bunlardan çizgi filim karekterleri yaratır inekkimon (Ingilizcesi CowKimon) adıyla dünya pazarına
sürersiniz.

Alman Kapitalizmi: Iki tane ineğiniz vardir. Bunları őylesine yeniden üretirsiniz ki her biri 100 yıl yaşar, ayda bir kere yerler, ve kendileri sütlerini sağıp depolarlar.

Italyan Kapitalizmi: Iki tane ineğiniz vardir. Ama nerde olduklarını bilmezsiniz. 2 saat őğlen yemeği molası alırsınız.

Rus Kapitalizmi: Iki tane ineğiniz vardir. Sayarsınız ve farkedersiniz ki 5 ineğiniz varmış. Tekrar sayarsınız ve farkedersiniz ki 42 taneimişler. Sonra olmaz bőyle şey diyerek yeniden sayarsınız va bakarsınız ki 12 tane ineğiniz varmış. Sonunda saymayi bırakır yeni bir votka açarsınız…

Hint kapitalizmi: Iki tane ineğiniz vardir. Onlara tapınırsınız.

Isviçre Kapitalizmi: 5000 ineğiniz vardır ama siz hıc birisine sahip değilsinizdir. Inekleri ulkenizde barındırdığınız için diger ülkelerden haraç alırsınız.

Türkiye kapitalizmini de siz tanımlayın hadi…


Post a Comment