Pages

Apr 4, 2009

Çok Kültürlü Toplum ve Düşmanları

İngiltere Lancashire’de yüzü peçeli bir kadın veli toplantısı için gittiği okula alınmamış. (Radikal böyle duyurmuş BBC de böyle) Gerekçe güvenlik kuşkusuz. Daha önce de Amerika’da yüzü peçeli kadının birine ehliyet de verilmemişti. Okullar böylesi rastgele silahlı saldırılarla korku şatosuna dönüşmüşken, ülkeler bu denli belirsiz – nerdeyse öngörülemez - bir terrörle anksiyetenin en üst boyutlarını yaşarken kuşkusuz bu konuyu farklı kültürlere ve inançlara katlanamamazlık diye yorumlamak biraz gerçekçi görünmüyor.

Ama yine de bu girişimler Batının insan hakları, birey ve inanç özgürlüğünü iyi test ediyor. Ve herşeye rağmen bence, Batı korkunun ve kaygının bütün dizginleri ele alıp saçma sapan ırkçı ve benzeri insanlık dışı kampanyalara prim verecek oluşumları iyi kontrol ediyor. Sağduyu ve yasal ilkeleri elden bırakmıyor.

Hep Islam hoşgörülüdür, saygılıdır diye söylense de ben yukardaki ya da benzeri bir olayın benzerini şerri yasaların olduğu bir yerde düşünmek bile istemiyorum. Islam’la yönetilen bir yerde Batılı biri Batılılığını yaşayabilsin diye Islam önlemler alır mıydı ya da ne tür önlemler alırdı?
Post a Comment